Wysokość Koszenia Trawy Pastewnej Nabiera Znaczenia!

Czy zastanawialiście się jak wpływa wysokość koszenia trawy na ruń waszej łąki? Na jaką wysokość ustawić kosiarkę podchodząc do kolejnego pokosu?

Zbyt niskie koszenie trawy to niekorzystne skutki.

Okazuje się, że w wielu gospodarstwach łąki koszone są na bardzo niską wysokość. Oto najczęściej obserwowane efekty takiego podejścia:
- wydłużony czas regeneracji roślin
- powolny odrost
- obniżenie odporności na stres pogodowy i choroby
- spadek wydajności runi
- obumieranie roślin i przerzedzanie łąk

Optymalna wysokość koszenia trawy pastewnej.
Dla łąk optymalna wysokość koszenia to 6-7cm. Ten przedział pozwala na dość szybkie odbicie roślin po skoszeniu. Trawy nie muszą wówczas „tracić energii” na odbudowę zbyt mocno zredukowanych pędów, dlatego łatwiej odbudują plon i rozpoczną kolejny odrost. W przypadku lucerny i mieszanek z dużym udziałem roślin motylkowatych optymalny zakres wysokości koszenia to 7-9 cm, czyli nieco wyżej niż zalecenia dla użytków trawiastych.
Zdziwili się pewnie wszyscy, którzy wykaszają swoje łąki i lucerniki do przysłowiowego „zera”.

Prawidłowa wysokość koszenia traw.

Lucernę kosimy wyżej niż trawy.

Wyżej przy ostatnim pokosie.
Każdego roku w końcówce sezonu wegetacyjnego, rośliny przygotowują się do zimowego spoczynku. Aby poprawić zimowanie i wiosenną regenerację, należy pamiętać o nieco wyższym skoszeniu ostatniego pokosu. Zarówno dla łąk jak i lucerny, wysokość koszenia w okresie jesiennym powinna być większa o 2-3 cm w stosunku do wcześniejszych pokosów. Trawy jesienią kosimy na min. 8 cm, natomiast lucerniki na min. 10cm.

Nisko przed podsiewem łaki.
Jednym z momentów kiedy warto z kolei opuścić maksymalnie elementy tnące w swoich kosiarkach jest pokos przed planowanym podsiewem łąki. Jeśli planujecie zagęścić ruń szlachetnymi trawami (BG-2 Milkway Tetra, BG-4 Milkway Universal), to wskazane będzie maksymalne osłabienie przerzedzonej darni przed wykonaniem podsiewu. Nisko skoszone trawy będą wolno odrastać co pozwoli na łatwiejszy rozwój nowych roślin.