Blog O Trawach Barenbrug - Wszystko Co Chcielibyście Wiedzieć O Nasionach Trawy

 1. Mistrzostwa Euro U21 czas zacząć!

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, że 16 czerwca 2017 rozpoczynają się Mistrzostwa Europy UEFA EURO U21. Po raz pierwszy w tych finałach do walki stanęło aż 12 najlepszych europejskich drużyn. To z kolei wpłynęło na wybór większej niż dotychaczas ilości stadionów goszczących młodych zawodników. Fakt ten cieszy nas tym bardziej, że na tych stadionach użyto mieszanek nasion traw Barenbrug. Nasze produkty są obecne na największych imprezach sportowych całego Świata od drugiej połowy ubiegłego wieku. Są to zarówno obiekty Mistrzostw Świata i Europy w Piłce Nożnej, jak i np. stadiony olimpijskie w Pekinie. W tym roku do tego imponujacego portfolio dołączyły obiekty Mistrzostw Europy UEFA U21 w Polsce oraz Mistrzostw Europy w piłce nożnej kobiet w Holandii. Jakich mieszanek użyto na tych obiektach? Głównie były to 3 znane i niezawodne produkty: RPR, Rapide oraz Supersport. Mieszankę Rapide zobaczymy na jednym z meczy otwarcia UEFA EURO U21 2017, który zostanie rozegrany na stadionie w Lublinie. Murawa na stadionie w Lublinie Produkt ten jest od dawna stosowany na wielu stadionach. Murawa powstała z tej mieszanki cechuje się relatywnie krótkim czasem zadarniania, co sprawia, że jest to świetny produkt do regeneracji muraw boiskowych. Ten sam produkt zastosowano m.in. na jednym z boisk treningowych Euro w Bydgoszczy. Rapide na boisku treningowym Euro U21 w Bydgoszczy Z kolei życicę RPR zastosowano np. na stadionie w Gdyni. Dosiew nasion RPR na tym obiekcie wykonano 6 kwietnia. W tym samym czasie miało miejsce również piaskowanie płyty boiska. Mimo chłodnej wiosny i częstych przymrozków, 4 maja boisko tegorocznych zdobywców Pucharu Polski wyglądało świetnie. Mieszanka bardzo dobrze wykiełkowała i stworzyła gęstą darń, na której mecze w eliminacjach Euro UEFA U21 2017 rozegra m.in: Macedonia, Portugalia i Hiszpania. Stadion w Gdyni A jakiej mieszanki użyto na stadionie, na którym odbędzie sie finał UEFA EURO U21 2017? O tym napiszemy Wam już wkrótce.

  Read more »
 2. Horse Master Trawa Dla Koni

  Każdy właściciel konia chce dla swojego pupila tego, co najlepsze. Najlepsze musi być także pastwisko, po którym koń może bezpiecznie biegać, z właściwą dla niego trawą. Niestety wiele koni pasie się na pastwiskach obsianych trawą odpowiednią dla bydła, bądź też na pastwiskach z wieloma miejscami pozbawionymi darni - takie warunki mogą negatywnie wpływać na zdrowie konia. Właściwa dla koni trawa musi przede wszystkim zawierać dużo włókna i niewiele fruktanów. Duża zawartość fruktanów (cukrów) może powodować ochwat, gdyż układ pokarmowy koni ich nie trawi. Mieszanki traw przeznaczonych dla bydła zawierają natomiast znaczne ilości fruktanów, ponieważ krowy potrzebują ich do wytwarzania mleka. Po drugie, konie pasą się inaczej niż krowy, odgryzając kępy trawy tuż nad ziemią. Trawa musi zatem cechować się nisko umieszczonym węzłem krzewienia, by umożliwić szybkie odrastanie źdźbeł i zapobiec powstawaniu niezadarnionych miejsc. Ponadto przeznaczone dla koni pastwisko powinno być pokryte wytrzymałą darnią, która zniesie codzienne kłusowanie i galop. Mieszanka Horse Master opracowana została właśnie specjalnie dla koni. Jeśli wykorzystujesz pastwisko wyłącznie do produkcji siana lub wypasu koni, Horse Master to doskonały wybór. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat pastwisk dla koni. Jeśli po lekturze nasuną Ci się jakieś pytania, prosimy przesłać je na adres: info@barenbrug.pl Życzymy samych sukcesów. Barenbrug Polska

  Read more »
 3. Trawa dla koni a trawa dla bydła

  Większość koni pasie się na pastwiskach przeznaczonych dla bydła i jest karmiona sianem bądź kiszonką wytwarzaną z trawy rosnącej na tych pastwiskach. Trawa przeznaczona dla bydła bardzo smakuje koniom, jednak jest ona dla nich zbyt kaloryczna (fruktany) i zawiera za mało włókna. Taka dieta może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia konia, wywołując takie dolegliwości jak ochwat czy mięśniochwat porażenny. Nie bez powodu trawy dzielą się na te odpowiednie dla koni i te odpowiednie dla krów – Twój koń potrzebuje trawy odpowiedniej dla koni.

  Trawa dla koni to nie trawa dla bydła

  Większość koni pasie się na pastwiskach przeznaczonych do intensywnego wypasu bydła. Takie pastwiska obsiewa się mieszankami traw zawierającymi życicę trwałą o wysokiej wartości paszowej. Życica trwała świetnie nadaje się dla krów, ponieważ potrzebują one dużo białka, by wytwarzać mleko. Konie potrzebują jednak paszy o niskiej zawartości fruktanów (cukrów) i dużej zawartości błonnika. Mieszanka Horse Master zawiera odmiany traw dobrane specjalnie, by zaspokoić potrzeby żywieniowe koni. Pasąc się, konie zgryzają trawę tuż przy ziemi. Krowy zagarniają trawę językiem, zostawiając znacznie większą część rośliny. W przypadku traw paszowych przeznaczonych dla koni istotne jest, by miały one silny system korzeniowy, zapobiegający wyrwaniu całej rośliny z ziemi. Trawa zgryzana tuż przy ziemi znacznie trudniej się regeneruje; przez to na pastwisku mogą powstawać pozbawione roślinności obszary, zwiększające ryzyko wystąpienia u konia kolki piaskowej. Choroba ta występuje u koni zjadających podczas pasienia znaczne ilości piasku i ziemi. Opracowana przez nas mieszanka pastwiskowa dla koni zawiera odmiany traw cechujące się bardzo nisko umieszczonym węzłem krzewienia, co ma na celu ochronę zdrowia zwierząt i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia u nich kolki piaskowej. Nasza mieszanka traw dla koni jest odporna na zgryzanie tuż przy ziemi i skutecznie hamuje rozwój chwastów.

  Słabe pastwisko? Nie!

  Dosyć powszechna jest opinia, że konie mogą paść się na pastwiskach słabej jakości. To nieprawda. Niedobór składników odżywczych wywołuje u roślin stres, co skutkuje słabym wzrostem i produkcją dużych ilości cukrów (fruktanów). Wysoka zawartość fruktanów w paszy może wywołać u konia problemy ze zdrowiem, na przykład ochwat. Kolejnym problemem jest znaczne zachwaszczenie słabych pastwisk. Trawa dobrze nadająca się na paszę dla koni jest wysoka, o długich źdźbłach, w pełni wyrośnięta, o niskiej wartości energetycznej i relatywnie wysokiej zawartości włókna.

  Read more »
 4. Mieszanka Nasion Trawy Barenbrug RPR na boisku Zdobywców Pucharu Polski

  Mieszanka Nasion Trawy Barenbrug RPR na boisku Zdobywców Pucharu Polski

  Po 120 minutach gry i emocjonującej końcówce meczu, Arka Gdynia zdobyła tegoroczny Puchar Polski. Gratulujemy serdecznie tego zwycięstwa, tym bardziej, że ostatni raz klub z Gdyni sięgnął po to trofeum w 1979 roku.
  Nasza radość wiąże się również z murawą, na której obecnie gra drużyna zdobywców Pucharu Polski. W tym roku zadecydowano bowiem, aby na stadionie przy ulicy Olimpijskiej w Gdyni wysiać miesznkę RPR.
  Dlaczego RPR?
  Dosiew nasion 6 kwietnia 2017
  Produkt ten bowiem, przeznaczony jest przede wszystkim na intensywnie użytkowane murawy. Świetnie sprawdza się na boiskach sportowych, które poddawane są dużym obciążeniom (ilości godzin gry).
  Dosiew nasion RPR na stadionie wykonano 6 kwietnia. W tym samym czasie miało miejsce piaskowanie płyty boiska.
  Dosiew nasion 6 kwietnia 2017
  Mimo chłodnej wiosny i częstych przymrozków, 4 maja boisko zdobywców Pucharu Polski wyglądało świetnie. Mieszanka bardzo dobrze wykiełkowała i stworzyła gęstą darń.
  Murawa niecały miesiac po dosiewie mieszanką RPR.
  Jesteśmy pewni, że na takiej murawie drużyna z Gdyni odniesie w przyszłości wiele sukcesów.
  JESZCZE RAZ GRATULUJEMY !!!
  Mieszanka użyta na stadionie w Gdyni to RPR. Jest to życica, która rozrasta się znacznie intensywniej niż zwyczajna życica trwała. Dzięki temu ma dużo większe możliwości regeneracji i wykazuje wysoką odporność na deptanie, a więc idealnie nadaje się na trawniki sportowe.
  Więcej informacji o RPR znajdziecie także oglądając poniższy film. Zobacz innych zdobywców pucharów, grających na murawach RPR.

  Read more »
 5. Najważniejszy pierwszy pokos trawy pastewnej

  Najważniejszy pierwszy pokos trawy pastewnej

  Dobrej jakości  sianokiszonki nie łatwo jest zastąpić inną paszą, dlatego termin koszenia, wysokość koszenia  oraz technika zbioru, mają bardzo istotny wpływ na produktywość użytku zielonego w całym sezonie. Możemy zastosować powiedzenie „mniej znaczy więcej„. Oznacza to, że odpowiednio wcześnie zebrany pierwszy pokos, może nam pomóc zebrać w całym sezonie o jeden pokos więcej.

  Termin koszenia.

  Optymalnym terminem koszenia jest początkowy okres kłoszenia traw. Dla roślin motylkowych jest to początek pączkowania. W tym okresie zielona masa ma dużo cukrów i mało włókna. Cukry są niezbędne przy fermentacji mlekowej, a mała ilość włókna w masie zielonej ułatwia ugniecenie traw.

   Wysokość koszenia. 

  Równie ważna obok terminu, jest wysokość koszenia. Optymalna wysokość to 6-7 cm. Ma to znaczenie dla późniejszego, szybszego odrostu trawy w następnym pokosie. Niskie koszenie powoduje, że drugi pokos będzie przesunięty w czasie. Koszenie poniżej 5 cm pozbawia roślinę substancji zapasowych, które są zgromadzone w dolnych pędach, dlatego też jej odrost jest wolniejszy. Poza tym, zbyt niskie koszenie jest niekorzystne przy zbiorze, podczas którego będzie zbierana nie tylko trawa, ale i zanieczyszczenia pogarszające jakość kiszonki. Kolejnym etapem po koszeniu jest przetrząsanie, aby zielona masa równomiernie traciła wodę i osiągnęła wilgotność na poziomie 30 - 35% .

   Zakiszanie.

  Bardzo duży wpływ na zakiszanie ma zawartość cukrów. Im jest ona wyższa, tym materiał będzie się lepiej zakiszał. Natomiast im wyższa pojemność buforowa czyli ilość białka, tym materiał będzie trudniejszy w zakiszaniu. Najlepsze gatunki traw do zakiszania, zawierające dużą ilość cukrów to: życica trwała, życica wielokwiatowa, życica mieszańcowa, kostrzewa łąkowa, kostrzewa trzcinowa miękkolistna oraz tymotka łąkowa. Rośliny motylkowe z uwagi na wysoki poziom białka będą trudniejsze w procesie zakiszania. Wysokie nawożenie runi łąkowej azotem wpływa na gromadzenie białka i związków azotowych niebiałkowych w roślinach, co wpływa niekorzystnie na proces kiszenia. Aby przyspieszyć proces zakiszania i zwiększyć stabilność, zabezpieczyć kiszonkę przed stratami, konieczne jest stosowanie dodatków kiszonkarskich. Kolejnym elementem przygotowania dobrej kiszonki jest odpowiednie jej ugniecenie na pryzmie lub w silosie. Najkorzystniej ugniatać ciężkim ciągnikiem warstwy o grubości ok 40 cm. Przykrycie jest ostatnim elementem przygotowywania kiszonki. Dwie  warstwy folii należy docisnąć oponami, ziemią lub workami z piaskiem. Przy zastosowaniu odpowiednich mieszanek traw, dostosowaniu się do zaleceń dotyczących zbioru i zakiszania, mamy pewność, że wyprodukujemy paszę objętościową o najwyższych parametrach żywieniowych, czego Wam życzymy w nadchodzących zbiorach.


  Read more »
 6. Kosić Trawnik Albo Nie Kosić- oto jest pytanie

  Kosić Trawnik Albo Nie Kosić- oto jest pytanie

  Każdy z nas, dumnych posiadaczy trawników wie, iż koszenie ma znaczący wpływ na perfekcyjny wygląd trawnika. Częste koszenie zapobiega bowiem rozprzestrzenianiu się chawastów, poprawia krzewienie trawy etc. W związku z tym średnio raz w tygodniu „wyprowadzamy” nasze kosiarki i ... produkujemy mnówstwo materii organicznej – bo przecież każdy przejazd kosiarką to kilogramy ściętych liści traw, które trzeba gdzieś zutylizować. I tutaj, każdy z nas staje przed dylematem: kosić często dzięki czemu trawnik będzie gęsty i zdrowy, czy odpalać kosiarkę rzadziej – to osłabi kondycję naszego gazonu ale pomoże zaoszczędzić kilka złotych na wywozie pokosu? Okazuje się, że to ogrodnicze „być albo nie być” intrygowało również naukowców firmy Barenbrug, którzy wspólnie z włoskim instytutem Landlab, rozwiązali ten problem. Jak pokazały wyniki badań prowadzone przez w/w instytucje, receptą jest właściwie dobrana mieszanka nasion traw. Różnice w producji biomasy (i wysokości trawy) występują bowiem nie tylko między poszczególnymi gatunkami, lecz również na poziomie samych odmian traw. Mniej Koszenia Trawy WykresNajlepiej ukazują to dysproporcje pomiędzy odmianami życicy trwałej. Ogólnie rzecz biorąc, starsze odmiany sportowe produkują więcej biomasy niż nowsze, zwłaszcza odmiany dorbnolistne. Różnice mogą wynosić nawet kilkadziesiąt procent. Podobnie wygląda sytuacja wśród odmian wiechliny łąkowej. Pomimo, że różnice w produkcji biomasy są w przypadku tego gatunku mniejsze, jej odmiany mogą osiągać znaczną wysokość. Zaznaczmy też, że drobnolistne odmiany, takie jak Barhelene, rosną o wiele wolniej niż odmiany o liściach szerokich. Rysunek przedstawia różnicę w produkcji biomasy, pomiędzy kilkoma odmianami wiechliny łąkowej w skali roku.Reasumując, powyższe przykłady użycia odpowiednich odmian nasion traw mogą w znaczący sposób przyczynić się do ułatwienia „życia” osobom opiekującym się murawami.
  Życzymy więc miłego koszenia - z niewielką ilością skoszonej materii organicznej!

  Read more »
 7. Niska Zawartość Fruktanów w Nasionach Trawy Na Pastwiska Dla Koni

  Trawa o niskiej zawartości fruktanów redukuje ryzyko ochwatu. Fruktany to węglowodany (cukry) produkowane przez rośliny z rodziny traw pod wpływem promieniowania słonecznego. Trawy wytwarzają szczególnie dużo fruktanów wtedy, gdy noce są zimne, a w ciągu dnia intensywnie świeci słońce.

  Fruktany są obecnie uważane za jedną z głównych przyczyn ochwatu. Koński układ pokarmowy trawi je częściowo wyłącznie w jelicie cienkim, co skutkuje wysokim poziomem cukrów w jelicie grubym; to z kolei zaburza równowagę flory bakteryjnej w jelitach. W rezultacie powstają toksyczne substancje, które mogą powodować ochwat.

  Niska zawartość fruktanów

  Firma Barenbrug przeprowadziła wiele badań nad zawartością fruktanów (cukrów) w różnych trawach. Niektóre gatunki traw cechuje niska zawartość fruktanów, jednak nawet w obrębie tego samego gatunku trawy jedne odmiany zawierają ich więcej niż inne. Odmiany traw w mieszance Horse Master zawierają aż o 50% mniej fruktanów niż odmiany przeznaczone dla owiec i bydła. Każdego roku Barenbrug analizuje zawartość fruktanów w ponad 70 odmianach traw. Na poniższym wykresie pokazano różnice w zawartości fruktanów u różnych odmian traw. Odmiany w mieszance Horse Master zawierają średnio o połowę fruktanów mniej niż odmiany traw dla bydła.

  Właściwe zarządzanie pastwiskiem

  Dzięki właściwej pielęgnacji pastwiska można obniżyć zawartość fruktanów zmagazynowanych w trawie. Po pierwsze, konieczne jest zapewnienie roślinom wystarczającej ilości składników odżywczych i wody, by umożliwić prawidłowy wzrost trawy. Po drugie, trawa nie może być zgryzana zbyt krótko.

  Zawartość fruktanów w sianie i kiszonce

  Jako że siano powstaje zazwyczaj w wysokich temperaturach, zawiera ono zwykle niewielką ilość fruktanów. Kiszonkę często robi się wczesną wiosną, a do tego trawę można kosić w niskiej temperaturze, ponieważ nie musi być całkowicie wyschnięta. Zawartość fruktanów w takiej trawie może być bardzo wysoka, zwłaszcza gdy dni są słoneczne, zaś noce chłodne. To dlatego kiszonka nie jest odpowiednia na paszę dla koni podatnych na ochwacenie.

  Read more »
 8. Nasiona Traw Barenbrug Na Najlepszych Stadionach Świata

  Nasiona Traw Barenbrug Na Najlepszych Stadionach Świata

  Ponad 100-letnie doświadczenie w hodowli traw oraz najwyższa jakość naszych nasion sprawia, że zaufali nam Najlepsi! Na murawach powstałych z naszych mieszanek traw rozegrano m.in.: Mistrzostwa Europy 2004 w Portugalii, Mistrzostwa Świata 2006 w Niemczech oraz Mistrzostwa Europy 2008 w Austrii/Szwajcarii. Nasze mieszanki były także obecne na Mistrzostwach Świata 2010 w RPA. W 2008 roku firma Barenbrug otrzymała wyłączność na dostarczenie mieszanek traw na stadiony Olimpijskie w Pekinie. Z wielką radością informujemy, że mieszanki nasion traw Barenbrug były obecne na obiektach Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, m.in. na Stadionie Narodowym w Warszawie i PGE Arena w Gdańsku. Do obsiania stadionów piłkarskich w Polsce i na Ukrainie Barenbrug wykorzystał kilka mieszanek nasion. Nasiona Barenbrug zostały również użyte na boiskach treningowych w centrach przygotowawczych większości drużyn zakwaterowanych na terenie Polski. Murawy treningowe powstałe z nasion Barenbrug wybrała reprezentacja Polski, a także drużyny Danii (Kołobrzeg), Irlandii (Gdynia), Portugalii (Opalenica). W Krakowie na murawach powstałych z nasion Barenbrug trenowały zespoły Holandii, Włoch i Anglii. Drużyna Anglii miała okazję ćwiczyć na przebudowanym stadionie Hutnika Kraków. Poniżej znajdziecie Państwo film przedstawiającym pracę STRI nad renowacją płyty boiska: W Polsce jesteśmy obecni na większości boisk Ekstraklasy oraz I i II ligi. Na co dzień współpracujemy z Greenkeeperami boisk, na których swoje mecze rozgrywają takie kluby jak np.: Wisła Kraków, Legia i Polonia Warszawa, Lech Poznań, Jagielonia Białystok, Cracovia, Arka Gdynia, Lechia Gdańsk, Zagłębie Lubin, Ruch Chorzów, Górnik Zabrze, Korona Kielce, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Piast Gliwice, Polonia Bytom, Pogoń Szczecin. W Europie mieszanki Barenbrug są stosowane m.in. na takich stadionach jak: Bayern Leverkusen, Bayern Monachium, Schalke, Werder Brema, Wolfsburg, FC Koln (Niemcy) Manchester City, Manchester United, Arsenal Londyn (Wielka Brytania) Spartak Praga, Ostrava (Czechy) Anderlecht (Belgia) Galatasaray (Turcja) W 2012r. holenderskie czasopismo futbolowe Voetbal International opublikowało przegląd oceniający 28 głównych boisk, holenerskich klubów piłkarskich. Na podstawie opini Stowarzyszenia Profesjonalnych Piłkarzy i Kapitanów Klubów, na szczycie rankingu najwyżej ocenianych muraw byli: PSV, Feyenoord, AZ Alkmar, Ajax i Heerenveen. Na wszystkich pięciu obiektach stosowane są mieszanki nasion traw Barenbrug! Również za oceanem nasze mieszanki znajdują uznanie i używane są na takich stadionach jak np: Soldier Field (Chicago Bears NFL), Lincoln Financial Field (Philadelphia Eagles NFL), Rose Bowl Los Angeles (College Football), Columbus Crew (piłka nożna Columbus Ohio)

  Read more »